مهاجرت نخبگان تابعی از رفتار مسئولان کشور است

بازنشر یک گفتگو:
۱۳ تیر ۱۴۰۳ | ۱۴:۱۶ کد : ۷۳۲۱۳ خبر اول
در سال ۱۳۹۶ سیناپرس در گفتگویی با علی منتظری، عضو هیات علمی و رییس پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی به موضوع مهاجرت نخبگان پرداخته است. با توجه به اهمیت یافتن بحث مهاجرت نخبگان در این روزها، با آنکه سالها از آن مصاحبه گذشته است بازنشر آن بویژه توصیه هایی که به مسئولان و گروه های سیاسی شده خالی از لطف نیست و به نظر می رسد موضوعی است که باید مورد توجه جدی دولت آینده قرار گیرد.
مهاجرت نخبگان تابعی از رفتار مسئولان کشور است

اصولاً موضوع مهاجرت نخبگان چند وجهی است. یک وجه از موضوع این است که برخی نخبگان از سر ناچاری و ناامیدی و علیرغم میل باطنی به خارج از کشور می روند و این بخش نگران کننده ماجرا است.در مورد این گروه سوال این است چرا باید وضعی پیش بیاید که این افراد از روی استیصال، مجبور به ترک کشور و فعالیت در کشورهای دیگر شوند.

گروه دیگری که به خارج از کشور مهاجرت می کنند، استعدادهای معمولی هستند که بدنبال زندگی، آرامش و مزایایی مادی و رفاهی بهتر هستند. این مسأله در کشورهای دیگر نیز دیده می شود و افراد ترجیح می دهند با تحمل رنج سفر و دوری از خانواده و وطن، فرصت ها و زندگی بهتری را تجربه کنند. این نوع مهاجرت اصولاً نباید مهاجرت نخبگان تلقی شود. به نظر من اینگونه مهاجرت ها، چندان ناپسند نیستند؛ مهاجرت هایی که فرصت های بیشتر و بهتری برای توانایی های افراد فراهم می کنند. همه ملت ها از این فرصت ها استفاده می کنند و ایرانی ها هم باید بتوانند از این فرصت ها استفاده کنند و ضمن فراهم کردن یک زندگی بهتر به کشور خود نیز کمک کنند.

به هرحال بحث مهاجرت فارغ التحصیلان و متخصصان، تابعی از وضعیت سیاسی، اقتصادی و اجتماعی داخل کشور است. با افزایش به هم ریختگی اجتماعی، نابرابری ها و بی عدالتی ها، (میزان) مهاجرت نیز افزایش پیدا می کند و برعکس، هر زمان که کشور از یک آرامش، ثبات و رفاه نسبی برخوردار باشد، این موضوع یا مطرح نمی شود و یا کمتر به یک مسئله تبدیل می شود.

سیاستمداران، گروه ها و جناح های سیاسی باید توجه کنند که یکی از آثار سوء دعواها و مشاجره های آنان در فضای عمومی، مهاجرت نخبگان است.  بی توجهی به مسائل اصلی، بزرگنمایی مسائل حاشیه ای، نزاع های بی حاصل، قدرت طلبی و ثروت اندوزی نوکیسه گان باعث می شود افرادی که واقعا قصد خدمت به کشور را دارند، نتوانند این همه آشفتگی و فشار عصبی را تحمل کرده و به ناچار، مجبور به ترک کشور می شوند.

مسئولان باید توجه داشته باشند که مهاجرت (نخبگان)، تابعی از رفتار و موضع گیری آنها و تابعی از فضای حاکم بر جامعه است. وقتی افراد صاحب منصب و صاحب قدرت به نزاع و درگیری با یکدیگر می پردازند و در مقابله با هم موفقیتها را کوچک می شمارند و ضعف ها را بزرگ نشان می دهند، طبیعی است که افراد نخبه و یا مستعد تاب و توان تحمل چنین فضایی را نداشته باشند و بخواهند که کشور را ترک کنند.

این یک تذکر برادرانه به مسئولان و گروه های سیاسی است که مراقب باشند؛ اعمال، رفتار و کردار آنها بسیار تعیین کننده است. کاری نکنیم که حتی دلبستگان انقلاب دچار یاس و ناامیدی شوند. اگر کسانی واقعا موجب یاس و ناامیدی درجامعه و درنهایت، منجر به مهاجرت بخشی از تحصیل کردگان شوند و باعث شوند که کشور از توان و استعداد این افراد محروم گردد، خیانت بزرگی در حق مردم و کشور مرتکب شده اند. همه ما وظیفه داریم در جهت حفظ آرامش و وحدت کشورحرکت کرده و در چارچوب منافع ملی عمل کنیم.

text to speech icon
آخرین ویرایش۱۶ تیر ۱۴۰۳

نظر شما :