وبینار آموزشی « تحلیل داده ها در مطالعات کیفی » برگزار شد

کارگاه آموزشی «جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات کیفی»
1400-11-24
برگزاری مجازی کارگاه آشنایی با داده کاوی در حوزه سلامت
1400-11-24

وبینار آموزشی «تحلیل داده ها در مطالعات کیفی» به همت پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی و با حضور جمعی از پژوهشگران و دانشجویان حوزه سلامت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی، وبینار آموزشی «تحلیل داده ها در مطالعات کیفی» به همت پژوهشکده علوم بهداشتی جهاددانشگاهی و با حضور جمعی از پژوهشگران و دانشجویان حوزه سلامت در تاریخ 13 بهمن 1400 برگزار شد.
دکتر فضل اله احمدی و دکتر عیسی محمدی اساتید دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس؛ در این وبینار آموزشی عنوان کردند: هدف و ماهیت روش های تحقیق کیفی، واکاوی، کشف و معنا دادن به تجارب اصیل و عمیق انسانی در زندگی روزمره آنگونه که هست و وجود دارد است این مطالعات در دهه های اخیر مورد استقبال رشته ها و محققین رشته های مختلف از جمله علوم سلامت قرار گرفته است.
در ادامه بیان شد که تحلیل داده ها در کنار جمع آوری داده ها بعنوان یک رکن مهم هر تحقیق در مطالعات کیفی از اهمیت خاص و مضاعفی برخوردار است. چرا که هدف مطالعه کیفی که شناخت و کشف معنای پدیده مورد مطالعه است، در تحلیل داده ها ظهور و تجلی پیدا می کند. برخلاف تحقیقات کمی، تحلیل داده ها در مطالعات کیفی همزمان و مستمر با جمع آوری داده ها انجام می شود. این فرآیند پژوهش در مطالعات کیفی، ماهیت، مراحل و تکنیک و مهارت خاص و متمایز از مطالعات کمی دارد.
گفتنی است، در این کارگاه تلاش شد ضمن ارائه مقدمه ای بر ویژگی های تحلیل داده های کیفی، رویکردهای تحلیل داده های کیفی به تفکیک معرفی شود و در ادامه نیز به بررسی فرآیند ها و گام های تحلیل داده ها در مطالعات کیفی پرداخته شد. در این کارگاه مجازی تلاش گردید با ارائه مثالهای عینی در راستای آشنایی و مهارت افزایی محققان اعم از دانشجویان گرامی و اساتید محترم گام برداشته شود.
این کارگاه بخشی از سلسله کارگاه هایی است که در زمینه طراحی و اجرای مطالعات کیفی برای متخصصان و اندیشمندان علاقمند به یادگیری در این حوزه در سال جاری برگزار شده است. پژوهشکده علوم بهداشتی با هدف دانش افزایی و ارتقا توانمندی متخصصان حوزه سلامت اقدام به برگزاری کارگاه ها و وبینار های مختلفی در ابعاد مختلف حوزه سلامت می نماید که امید است این برنامه های آموزشی نقش موثری در ارتقا مهارت پژوهشگران و دانشجویان در بخش سلامت داشته باشد.

منبع: http://acecr.ac.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

//]]>