پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در راستای گسترش دانش بومی پیرامون سلامت همگانی(Public Health)در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده و با توجه به سطح کمی و کیفی فعالیت‌های خود در سال ۱۳۸۳ رتبه برتر مراکز تحقیقاتی کشور را در ارزشیابی معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را اخذ نموده و هم چنین دارای مجوز برگزاری دوره دکترای تخصصی پژوهش محور می باشد.

شایان ذکر است نام این پژوهشکده در سال ۱۳۹۱ طبق مصوبه وزارت بهداشت از “مرکز تحقیقات مادر و کودک” به “مرکز تحقیقات سنجش سلامت” تغییر یافت. این پژوهشکده با حضور جمعی از متخصصان علوم بهداشتی فعالیت‌های پژوهشی خود را با رسالت ارتقای سطح سلامت افراد جامعه در گروه‌های پژوهشی ارتقای سلامت، سلامت جامعه، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی به انجام می‌رساند.

تازه های نشر

جدیدترین رویدادها

برگزاری کارگاه

کارگاه "برنامه آموزشی خود مراقبتی گروه میانسالان و طرح های ارزیابی مرتبط" در تاریخ 1397/11/14 توسط گروه پژوهشی سلامت جامعه و با همکاری گروه پژوهشی مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی پژوهشکده علوم بهداشتی برگزار گردید. شرکت کنندگان کارگاه، مدیران و کارشناسان دانشگاه های علوم پزشکی ایران، البرز، جیرفت، شیراز و لرستان بودند.
موضوعات مرتبط با کارگاه به طور مشترک توسط دکتر فرزانه مفتون و دکتر افسون آیین پرست؛ اعضای هیأت علمی پژوهشکده علوم بهداشتی و دکتر مطهره علامه و دکتر عالیه فراهانی مدیر و کارشناس اداره میانسالان وزارت بهداشت، تدریس شد.

برگزاری شورای علمی پژوهشکده علوم بهداشتی

یکصد و هشتاد و سومین جلسه شورای علمی پژوهشکده علوم بهداشتی در تاریخ 1397/10/2 با حضور اعضای محترم شورای علمی پژوهشکده برگزار شد. در این جلسه سه پروپوزال با عنوانهای زیر مطرح و مورد تصویب قرار گرفت:
- پروپوزال طرح " سنجش سواد سلامت بزرگسالان ایرانی (65-18 سال)" به مسئولیت آقای دکتر علی منتظری
- پروپوزال طرح "عدالت در سلامت: مطالعه نابرابری ها در ایران" به مسئولیت آقای دکتر علی منتظری
- پروپوزال طرح "بررسی استفاده از داروهای پرمصرف و پر هزینه در بخش های بستری، اورژانس، بخش های ویژه و اتاق های عمل در مراکز ملکی سازمان تامین اجتماعی و مقایسه آن با آمار بین المللی" به مسئولیت خانم دکتر افسون آیین پرست
همچنین پروپوزال طرح های زیر مورد تصویب و به مجلس شورای اسلامی ارائه گردید:
- عدالت در سلامت: مطالعه نابرابری ها در ایران
- تحلیل وضعیت اصلاحات در بخش بهداشت و درمان ايران در سه دهه اخير
- تدوين فرهنگ جامع سلامت
- طراحي نرم افزار برآورد نيروي انساني گروه پزشكي بر اساس مدل جامع برآورد
- طراحي و ارائه برنامه مركز استانداردسازي و اعتباربخشي خدمات درماني
- ایجاد سبک سلامت سالم در افراد جامعه در راستای افزایش عدالت در سلامت
- طراحي الگوي مديريت اطلاعات منابع انساني سلامت
- سنجش سلامت روان جمعيت شهري بزرگسال ( 65-18 سال) کشور
- پیمایش ملی بررسي ميزان شادكامي ایرانیان و عوامل مرتبط با آن
در این جلسه ارسال گزارش نهایی طرح "بررسی میزان رضایت مندی جامعه تحت پوشش بیمه تکمیلی دی در بنیاد شهید و ایثارگران از خدمات بیمه ای- فاز سوم" به مسئولیت خانم دکتر فرزانه مفتون و خانم دکتر بتول موسوی مطرح شد.
برگزاری کارگاه تفکر خلاق و تفکر نقاد در تاریخ 13 آبان و کارگاه مهارت حل مساله و تصمیم گیری در تاریخ 15 آبان به اطلاع جلسه رسید.
علاوه بر این موارد چاپ 5 مقاله فارسی و 9 مقاله انگلیسی در مجلات معتبر داخلی و خارجی نیز به اطلاع اعضا رسید. اطلاعات بیشتر مقالات در تازه های نشر آمده است.
//]]>