پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در راستای گسترش دانش بومی پیرامون سلامت همگانی(Public Health)در سال ۱۳۷۹ تأسیس شده و با توجه به سطح کمی و کیفی فعالیت‌های خود در سال ۱۳۸۳ رتبه برتر مراکز تحقیقاتی کشور را در ارزشیابی معاونت پژوهشی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی را اخذ نموده و هم چنین دارای مجوز برگزاری دوره دکترای تخصصی پژوهش محور می باشد.

شایان ذکر است نام این پژوهشکده در سال ۱۳۹۱ طبق مصوبه وزارت بهداشت از “مرکز تحقیقات مادر و کودک” به “مرکز تحقیقات سنجش سلامت” تغییر یافت. این پژوهشکده با حضور جمعی از متخصصان علوم بهداشتی فعالیت‌های پژوهشی خود را با رسالت ارتقای سطح سلامت افراد جامعه در گروه‌های پژوهشی ارتقای سلامت، سلامت جامعه، مدیریت خدمات بهداشتی و درمانی به انجام می‌رساند.

تازه های نشر

جدیدترین رویدادها

برگزاری شورای علمی پژوهشکده علوم بهداشتی

یکصد و هشتاد و ششمین جلسه شورای علمی پژوهشکده علوم بهداشتی در تاریخ 1397/12/5 با حضور اعضای محترم شورای علمی پژوهشکده برگزار شد. در این جلسه یک پروپوزال با عنوان زیر مطرح و مورد تصویب قرار گرفت:
- پروپوزال طرح "مرور نظام مند و فراتحلیل تاثیر غنی سازی آرد با آهن بر شاخص های بیوشیمایی آهن خون در جمعیت های مختلف" به مسئوليت خانم دکتر ژیلا صدیقی
ارائه نتایج طرح تحقیقاتی"تحلیل وضعیت موجود قوانین و سیاستهای مرتبط با سلامت زنان" در نشست "چالش های حقوقی مرتبط با سلامت زنان و خانواده" در فراکسیون زنان مجلس

روز یکشنبه مورخ 1397/7/29 در اتاق فراکسیون زنان در محل مجلس شورای اسلامی جلسه ای با عنوان "چالش های حقوقی مرتبط با سلامت زنان و خانواده" برگزار شد. این نشست مصادف با روز "تامین حقوق سلامت زنان، ضامن سلامت خانواده" از هفته ملی سلامت بانوان ایران که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام شده بود، انجام شد.
در این جلسه که با حضور جمعی از اعضاء گروه سلامت زنان فرهنگستان علوم پزشکی و همچنین اعضای فراکسیون زنان مجلس برگزار شد، نتایج طرح تحقیقاتی "تحلیل وضعیت موجود قوانین و سیاستهای مرتبط با سلامت زنان" ارائه شد. طرح مذکور به سفارش فرهنگستان علوم پزشکی به مسئولیت دکتر فرانک فرزدی توسط پژوهشکده علوم بهداشتی طراحی و اجرا شده است. در این طرح با همکاری صاحب نظران و متخصصین در حوزه های مختلف علوم پزشکی و سلامت، حقوقدانان، جامعه شناسان، روانشناسان و مشاوران و فعالان اجتماعی زنان، مجموعه سیاست‌ها و قوانین مرتبط با سلامت زنان مورد تحلیل قرار گرفته است. لازم به ذکر است برای انجام این طرح پژوهشی، حدود 6000 ماده قانونی قوانین مرتبط با زنان با استفاده از 25 کلید واژه از مجموع قوانین کشور استخراج شد. از بین مواد قانونی استخراج شده 1071 ماده قانونی مرتبط با سلامت زنان يا تاثيرگذار بر وضعيت سلامت آنان شناسایی شد. از مجموعه قوانین شناسایی شده مواد قانونی نسخ شده حذف شدند. اصلاحات و الحاقات به مواد قانونی تنقیح شد. مجموعه مواد قانونی مرتبط با سلامت زنان به صورت دسته بندی شده موضوعی در کتابی جهت چاپ و نشر تدوین شده است. قوانین در بحث‌های گروهی توسط جمعی (43 نفر) از صاحب نظران و متخصصان علوم پزشکی و سلامت، حقوقدانان، جامعه شناسان، روانشناسان و مشاوران و هم چنین فعالان اجتماعی بررسی شدند.
از 1071 ماده قانونی که در نشستهای بحث گروهی بررسی شد 112 ماده قانونی توسط صاحب نظران و متخصصان شرکت کننده در مطالعه، مورد نقد قرار گرفت. در واقع 10/5 درصد از مجموعه قوانین مورد بررسی حداقل در یکی از موارد محتوا موضوعی، نحوه بیان قانون، تجمیع موضوعی، هماهنگی با سایر قوانین و کفایت آیین نامه های اجرایی نیازمند تامل و برخی اصلاحات هستند.
حاضرین در نشست "چالش های حقوقی مرتبط با سلامت زنان و خانواده" در خصوص نتایج طرح و استفاده از دستاوردهای آن، نحوه همکاری و همچنین سایر موضوعات که می بایست در حوزه قوانین مرتبط با سلامت زنان مدنظر داشت بحث و گفتگو نمودند.

//]]>