کارگاه آموزشی «جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات کیفی»

مراسم اولین سالگرد درگذشت دکتر مصطفی فاطمی صبح جمعه ۱۹دی در بهشت زهرا برگزار شد
1400-10-29
وبینار آموزشی « تحلیل داده ها در مطالعات کیفی » برگزار شد
1400-10-29

کارگاه آموزشی مجازی «جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات کیفی» به همت پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی و با حضور جمعی از اندیشمندان، متخصصین و دانشجویان حوزه سلامت برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم بهداشتی، دکتر فضل الله احمدی و دکتر عیسی محمدی،‌ اساتید دانشکده پزشکی دانشگاه تربیت مدرس،‌ سخنرانان کارگاه آموزشی مجازی «جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات کیفی» بودند که در تاریخ ۲۲ دی ۱۴۰۰ برگزار شد. سخنران در این کارگاه تأکید کردند، روش های تحقیق کیفی در کنار روش ها و مطالعات کمی، موج سوم تحقیقات یعنی روش های” تحقیق ترکیبی” را تشکیل می دهد. روش های تحقیق کیفی با توجه به ماهیت و هدف، درصدد واکاوی، کشف و معنا دادن به تجارب اصیل و عمیق انسانی در زندگی روزمره است. مطالعات کیفی در دهه های اخیر مورد استقبال متخصصان و محققین رشته های مختلف از جمله علوم سلامت قرار گرفته است.
جمع آوری داده های بعنوان یک رکن مهم هر تحقیق در مطالعات کیفی از اهمیت خاص و مضاعفی برخوردار است. جمع آوری یا به تعبیر دیگر تولید داده ها در مطالعات کیفی ابزار محور نیست بلکه مبتنی بر تعامل محقق و مشارکت کننده و توجه به ظرافت ها و تکنیک ها و مهارت و توانمندی محقق در برنامه ریزی و هدایت مصاحبه با توجه به ماهیت و هدف تحقیق کیفی می باشد.
در کارگاه آموزشی مجازی «جمع‌آوری داده‌ها در مطالعات کیفی»، ضمن مروری اجمالی بر رویکرد مطالعه کیفی و اهمیت جمع آوری داده‌ها در مطالعات کیفی، ویژگی های مصاحبه ی عمیق و اهمیت آن در استخراج داده‌های کیفی تشریح و تأکید شد، فرآیند مصاحبه در تمام رویکردهای کیفی مشابه نیست و جزییات و نحوه طرح سوالات در روش های مختلف مطالعات کیفی تفاوتهایی با هم دارد. با این حال مراحل کلی و گام های مصاحبه در همه انواع مطالعات کیفی تقریبا مشابه است. آنچه در مطالعات کیفی مهم است این است که تسلط مصاحبه کننده به موضوع و توان وی در اجرای مطالعه کیفی و جمع آوری داده ها بستگی دارد.
در ادامه نمونه‌ای از چند مصاحبه واقعی که با روش های مختلف تحقیق کیفی انجام شده بود در کارگاه مطرح گردید و مصاحبه ها از سوی شرکت کنندگان مورد نقد و بررسی قرار گرفت.
به گزارش روابط عمومی پژوهشکده علوم بهداشتی، این کارگاه بخشی از سلسله کارگاه‌هایی است که در زمینه طراحی و اجرای مطالعات کیفی برای متخصصان و پژوهشگزان علاقمند به یادگیری در این حوزه در سال جاری برگزار شد.
منبع: https://www.isna.ir

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

//]]>