همایش “دفاع دانش بنیان” در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد

اعضای کمیته علمی همایش ملی “سلامت از دیدگاه قرآن کریم” معرفی شدند
آوریل 26, 2016

همایش “دفاع دانش بنیان” همزمان با بزرگداشت پنجاهمین سال تأسیس دانشگاه صنعتی شریف و با هدف بررسی نقش و جایگاه دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف در روند توسعه علمی و صنعتی کشور در دوران دفاع مقدس و فناوری های دفاعی در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، این همایش 5 اردیبهشت ماه با حضور جمعی از مسوولان ارشد دفاعی، اساتید و دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد.
رییس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف:
مستندسازی و بیان سخت کوشی های جوانان دوران دفاع مقدس، اعتماد به نفس جوانان امروز را تقویت می کند
رییس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف در همایش “دفاع دانش بنیان” که با هدف بررسی نقش فناورانه دانشگاه در دوران دفاع مقدس در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، گفت: برکات انجام پروژه های دوران دفاع مقدس هنوز در سازمان ما جاری است و ما موفقیت امروزمان را مدیون تلاش و سخت کوشی های همکاران پیشکسوت خود را در دوران جنگ تحمیلی می دانیم.
وی افزود: یکی از عرصه هایی که دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف در دوران دفاع مقدس ورود پیدا کرد، علاوه بر تقدیم ده ها شهید که همیشه مدیون این شهدا هستیم و سعی می کنیم راه و رسم آنها را ادامه دهیم، ورود به بحث پشتیبانی فناورانه از جنگ بود که بنا به دلایلی از جمله محدودیت ارایه اطلاعات و نتایج در عموم، تاکنون موفق نشدیم آنطور که شایسته است به آن بپردازیم.
وی با اشاره به تاثیر نتایج حاصل از انجام پروژه های مربوط به دفاع مقدس بر فعالیت های امروز جهاددانشگاهی، اظهار داشت: من زمانی کار در سنگر جهاددانشگاهی صنعتی شریف را آغاز کردم که جنگ تحمیلی تمام شده بود و ما در دوران سازندگی قرار داشتیم؛ اما به طور ملموس، تاثیر فعالیت های آن دوران بر رفتار و منش، روش ها و استانداردهایی که برای انجام فعالیت ها به کار می گرفتند مشاهده می کردیم.
مهندس حاجیلو افزود: اعتماد به نفس حاصل از انجام پروژه های بزرگ آن دوران که با کمترین هزینه و زمان و با اندک ابزارهایی که در اختیار بود، ولی با بهترین کیفیت، هنوز هم از طرف پیشکسوتان دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف به جوانان امروز منتقل می شود.
وی با اشاره به اهمیت مستندسازی فعالیت های انجام شده در دوران دفاع مقدس و تقدیر از افرادی که با دست های خالی از ابزار، ولی با اعتقادی راسخ توانستند خدمات بسیار با ارزشی را در ارتباط با پروژه های دفاعی و صنعتی انجام دهند، گفت: یادآوری و بیان فعالیت ها و سخت کوشی های این عزیزان که امروز عده ای از آن ها در میان ما نیستند و عده ای دیگر که خدا فرصت استفاده از تجربیات آن ها را به عنوان پیشکسوتان این عرصه به ما داده است، باعث تقویت روحیه و اعتماد به نفس در جوانان خواهد شد.
رییس سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف افزود: هر زمانی که همکاران جوان ما در مسیر انجام پروژه ها با مشکلات و موانعی روبه رو می شوند و دلسردی و نا امیدی به سراغشان می آید، همکاران پیشکسوت با یادآوری روزهای سخت جنگ که با کمترین بودجه و ابزاری که در اختیار داشتند، توانستند مهم ترین پروژه های دفاعی را به نتیجه مطلوب برسانند، برای ادامه راه به این جوانان دلگرمی و امید می دهند و ما در هنگام برخورد با موانع کافی است که به خطرات و ریسک هایی که پیشکسوتان امروز و جوانان سال های نه چندان دور کشور با آن دست و پنجه نرم کردند و در نهایت پیروز شدند، کمی بیاندیشیم. به همین دلیل است که می گویم ما امروز هم اگر موفقیتی به دست می آوریم، آن را مدیون تلاش و پشتکار پیشکسوتان خود در دانشگاه و جهاددانشگاهی هستیم.
مهندس حاجیلو با یادی از سرلشگر شهید منصور ستاری فرمانده فقید نیروی هوای و حمایت های ایشان از اجرای پروژه های مختلف افزود: این که امروز در زمینه فناوری های برتر، در سطح دنیا حرفی برای زدن داریم و به آن افتخار می کنیم، نتیجه حمایت های بزرگ مردان دوران دفاع مقدس، از جمله شهید ستاری است.

رییس پژوهشکده توسعه تکنولوژی:
یکی از ناگفته های دوران دفاع مقدس، موضوع نقش دانشگاه و جهاددانشگاهی در این دوران است
در ادامه دکتر محمد صادق حاجی تاروردی رییس پژوهشکده توسعه تکنولوژی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، با اشاره به عناوین بیش از 120 پروژه ی دفاعی انجام شده در سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف در دوران دفاع مقدس، به تشریح بخشی از این پروژه ها پرداخت.
وی گفت: شاید یکی از ناگفته های دوران دفاع مقدس، موضوع نقش دانشگاه ها و به خصوص جهاددانشگاهی در این دوران باشد. این که ما یک جایگاه علمی فناورانه ای را در کل مجموعه دفاع مقدس به صحنه آوردیم که این موضوع کم تر بیان شده است. ما خوشبختانه دستاوردهای برادران خود در جهادسازندگی، تحت عنوان سنگر سازان بی سنگر را می شناسیم. آنها هم در بخش های فنی خیلی زحمت کشیدند. دستاوردهای سپاه پاسداران را خوب می شناسیم. اما اسم جهاددانشگاهی در این زمینه کمتر بیان شده است.
عضو هیات علمی جهاددانشگاهی با اشاره به فعالیت های جهاددانشگاهی صنعتی شریف در این زمینه اظهار داشت: فعالیت هایی که در این واحد انجام شد به چند بخش تقسیم می شود که بخش بزرگی از این فعالیت ها در همکاری با نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران است که با حمایت سرلشگر شهید ستاری انجام شد. در بخش وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، ما در صنایع موشکی پارچین و صنایع مهمات سازی فعالیت های مهم و پروژه های بزرگی انجام دادیم. و همچنین در صنایع خودکفایی سپاه پاسداران.
وی افزود: در زمانی که بسیاری از خطوط تولید به دلیل خروج نیروهای خارجی از کشور تعطیل شده بود و به دلیل تحریم، خرید آن برای ما بسیار دشوار شده بود، جوانان برومند کشور با همتی مضاعف این پروژه ها را به بهترین شکل و کیفیت انجام دادند و این تلاش ها منجر به این شد که قطعات مهم صنایع نظامی و دفاعی کشور برای اولین بار در کشور طراحی و ساخته شود؛ جوانانی که سن اکثریت آنها زیر سی سال بود و من مطمئن هستم جوانان امروز ما هم همین همت را دارند و هر زمان لازم باشد به صحنه خواهند آمد.

عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف:
با ساخت دستگاه نفوذکننده به شبکه بیسیم دشمن، مکر دشمنان بر علیه خودشان استفاده شد
مهندس کوروس حمزه با اشاره به طراحی و ساخت یک رمزکننده صوتی در دوران دفاع مقدس که به دست متخصصان و دانشجویان دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف انجام شد، آنرا یک معجزه و لطف الهی ذکر کرد و افزود: در زمانی که ما به دلیل انجام فعالیت های فنی در پشت جبهه درد و غم عدم حضور در جبهه ها را داشتیم، با اعتمادی که مسوولان صنایع دفاعی کشور به جهاددانشگاهی کردند از ما خواستند که یک رمز کننده صوتی ساخته شود. مثل تمام کارهای دیگر، یک سفارش کار بود که به جهاددانشگاهی صنعتی شریف ارجاع می شد. نیمه دوم سال 61 بود و ما هیچ سابقه ی قبلی در این زمینه نداشتیم.هیچ کدام از ما نه تنها رمز کننده ساز نبودیم بلکه با این تکنولوژی هیچ آشنایی نداشتیم. زمان بسیار محدود بود. زمان جنگ بود و تنها چیزی که بود انگیزه ی بسیار قوی همکاران بود. باور اینکه ما می توانیم هر کاری که اراده کنیم را انجام دهیم و قطعا لطف و کمک خداوند باعث شد جوانانی کم سن و سال و کم تجربه این پروژه را که توانست جان هزاران رزمنده ما را در امان نگه دارد، با موفقیت انجام دهند.
عضو هیات علمی جهاددانشگاهی صنعتی شریف در این زمینه اظهار داشت: در آن زمان، نیازی که به ما اعلام شده بود بسیار قطعی بود و این مهم ترین محرک ما بود و این اولین تجربه ما در ساخت یک دستگاه الکترونیکی بود. رمزکننده ای که در اختیار ما قرار گرفت یک رمز کننده بسیار پیشرفته با کیفیت بسیار بالا بود که تازه وارد ارتش عراق شده بود و کاملا توانسته بود اهداف آنها را پوشش دهد.
شرکت راکار از معروفترین شرکتهای انگلیسی است که تجهیزات نظامی مخابراتی می سازد که در آن زمان صدام و رژیم بعث را به این رمز کننده مجهز کرده بودند که بتوانند با اطمینان صحنه جنگ را به نفع خود مدیریت کنند.
وی با اشاره به لطف الهی در انجام این پروژه گفت: خدا هر آنچه را بخواهد اتفاق می افتد و در اینجا هم آن دردی که ما داشتیم که یک کاری برای جبهه انجام دهیم؛ خدا راهی را جلوی ما قرار داد که ما فکرش را هم نمی کردیم. ساخت دستگاه نفوذکننده به شبکه دشمن را آغاز کردیم و با امکانات موجود آن زمان در کوتاه ترین زمان این دستگاه ساخته شد. ابزاری که برای دشمن یک فرصت بود تا با آرامش خیال ارتباطات محرمانه خود را برقرارکند، به فرصتی برای ما تبدیل شد و مکر دشمن بر علیه خودشان استفاده شد وبا رمزگشایی از پروژه معجزه آسای رحمت، تمامی اطلاعات سری دشمن در اختیار نیروهای کشورمان قرار می گرفت.

رییس مرکز ملی فضایی ایران:
جهاددانشگاهی از منحصر به فردترین نهادهای علمی کشور که ارزش واقعی آن را پیدا نکردیم
در ادامه دکتر منوچهر منطقی، رییس مرکز ملی فضایی ایران در همایش «دفاع دانش بنیان» ضمن تشکر از برگزارکنندگان این جمع که به یادآوری و بازخوانی تلاش و جهادگری های دانشگاهیان در دوران دفاع مقدس می پردازد، گفت: مطلبی که امروز در این جمع ارایه خواهم داد برشی کوتاه و تخصصی از بحثی است که در طول جنگ تحمیلی با جهاددانشگاهی انجام شده است. یکی از بحث های خیلی مهم درباره جنگ تحمیلی این بود که ایران تحریم بود، دشمن بر علیه ما از انواع سلاح ها استفاده می کرد بنابراین ما ناچار به پاسخگویی بودیم. برای پاسخگویی ما دو چیز داشتیم. یک سری مجموعه ای بود که پیشرفته بودند منتها نیاز به پشتیبانی داشتند چون قبل از جنگ پشتیبانی آنها وابسته به آمریکا بود و این وابستگی قطع شده بود و یک سری هم باید ایجاد و راه اندازی مجدد می شدند و ما برای اینکه بتوانیم در این زمینه ورود کنیم به یک تخصص علمی خاص نیازمند بودیم که این تخصص در دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف وجود داشت و نیاز دوم ما موضوع مهم تجربه بود.
وی با بیان این که در جنگ تحمیلی خیلی از فارغ التحصیلان دانشگاهی تمایل داشتند که در جبهه ها نقشی ایفا کنند، ابراز کرد: تجربه نشان داده است که آن دسته افرادی که توانستند موفق شوند همراه با تخصص علمی عمیق، تجارب عملیاتی نیز داشتند و معمولا اگر صرفا بحث علمی را داشتند خیلی موفق نبودند و یا اگر هم موفق بودند در زمان طولانی تر ممکن بود به این موفقیت دست یابند و تجربه آنها به کار جنگ نیاید.
دکتر منطقی در ادامه با تأکید بر توان علمی و تجربی جهاددانشگاهی صنعتی شریف افزود: باید بگوییم جهاددانشگاهی صنعتی شریف هر دو این توان را به شکل توآمان داشت؛ یعنی هم بحث علمی عمیق را تسلط داشت و هم پروژه های متعدد صنعتی انجام داده بود. بنابراین در باب تجربه امکان پیاده سازی تجربیات فنی در جهاد وجود داشت.
وی با بیان اینکه در دو پروژه سیستم های مخابراتی که توسط جهاددانشگاهی شریف در آن دوران انجام شد، حضور و فعالیت داشته است، گفت: در واقع این برش خیلی کوچک از مجموعه کارهای خیلی زیادی هست که در جهاددانشگاهی انجام گرفته است. این دو پروژه در سیستم های مخابراتی تعریف شده بود. یکی از آنها که محصول آن قبل از انقلاب توسط آلمانها طراحی شده بود و خط تولیدش نیز آماده بود و البته نیاز خیلی زیادی به آن بود؛ وقتی خواستیم استفاده کنیم دیدیم ایرادات خیلی متعددی در زیرساخت و طراحی اولیه آن وجود داشت و به هیچ عنوان یک محصول یکپارچه و قابل بهره برداری نبود. اینجا باید بگویم در سیستم مخابرات سلسله وار بودن خیلی اهمیت دارد، طراحی باعث یکپارچگی آن مجموعه می شود پس می توانیم بگوییم اهمیتش از سلاح اگر بالاتر نباشد حتما معادلش هست.
وی در ادامه با اشاره به عملکرد پایین و سنگین بودن سیستم هایی که در جنگ داشتیم، گفت: این ضعف در ما در شرایطی بود که بهترین و پیشرفته ترین سیستم ها را به ارتش عراق می دادند و طبعا آنها سیستم های برتری نسبت به ما داشتند.
دکتر منطقی با بیان اینکه یکی از بحث هایی که در آن دوران با آن مواجه بودیم این بود که اغلب نیروهای ما بسیجی بودند، گفت: در دو سیستمی که در جهاددانشگاهی پی گیری و انجام شد باید بگویم با سرعت فوق العاده ای به نتیجه رسیدیم. یکی از سیستم های که در ظرف 6 ماه و دیگری ظرف 12 ماه طراحی مجدد و نمونه سازی شد. تا آن زمان ما سیستم خیلی مجهزی نداشتیم. همه سیستم هایمان آشکار بود و یا درسطحی رینگ پایین بود و این سیستم را می توان گفت مجهزترین و پیچیده ترین سیستمی بود که در دنیا می توانستیم پیدا کنیم، البته ما پیدا نکردیم عراقی ها پیدا کردند و بعد نیروهای مسلح از آنها غنیمت گرفتند. بعد ما بردیم در جهاددانشگاهی و اگر بخواهیم به رکوردهای صنعتی در این حوزه مراجعه کنیم می توانیم بگوییم این دو رکورد قابل توجه است. نمی گویم بهترین و بیشترین هست ولی قابل توجه است.
رییس مرکز ملی فضایی ایران تأکید کرد: با توجه به اینکه بهترین نیروهای فارغ التحصیل دانشگاه صنعتی شریف در گروه مخابرات و الکترونیک بود این مسئولیت به جهاددانشگاهی سپرده شد. زنجیره ارزش نیروهای متخصص جهاددانشگاهی شروع به تحقیق و توسعه، تحلیل فرآیند ساخت و تضمین کیفیت محصول کردند. در طراحی های محصول مشخص شد که در تمامی اجزا( عایق حرارتی، سوخت، جنس مواد، فرآیند شکل دهی پرژه ها ، فیوز عمل کننده) اشکلات اساسی وجود دارد که تمامی این اشکالات توسط جهادگران دانشگاهی رفع و نهایتا محصول بدون نقص تولید شد.
وی ادامه داد: در فرآیندهای تولیدی نیز در بخش های تضمین مرغوبیت تجهیزات زیادی وجود داشت که یا راه اندازی نشده بود و یا دارای ایرادهایی بود که همگی آنها راه اندازی و یا رفع ایراد شد. در مرحله بعد با توجه به نیاز نیروهای مسلح به این محصول طراحی مجدد و فرآیندهای تولید و شناسایی گلوگاه های تولید، خرید تجهیزات و نصب و راه اندازی آنها توسط نیروهای جهاددانشگاهی برای افزایش تولید تا 4 برابر ظرفیت انجام شد.
این استاد دانشگاه در ادامه با برشمردن نیازهای تخصصی متعدد برای انجام و رفع اشکال و نیز افزایش ظرفیت در آن دوران اظهار کرد: مهندسی مواد پیشرفته فلزی، مهندسی پلیمر، مهندسی شیمی، مهندسی صنایع(فرآیندهای تولید)، مهندسی ساخت و تولید، مهندسی ابزار دقیق و… تخصص هایی بود که شرکت آلمانی برای طراحی و ساخت این محصول از 8 شرکت بزرگ آلمانی دیگر استفاده کرده بود و در این شرایط جهاددانشگاهی صنعتی شریف برای این عملیات ناچار به ایجاد کل این تخصص ها و نیز کاربری دقیق آن را داشت؛ مسلما در هیچ مؤسسه داخلی و یا خارجی جمع کل این تخصص ها را نمی توان یافت، جهاددانشگاهی هم نقش مهمی در طراحی و ساخت بعضی زیرسیستم های این محصولات داشت که با موفقیت آنها را انجام داد و این فعالیتها پس از جنگ نیز در جهاددانشگاهی دنبال شد.
دکتر منطقی با اشاره به وجود توان علمی و فنی آمیخته با مهارت پیاده سازی تجربه و دانش در نیروهای جهاددانشگاهی گفت: نکته خیلی مهمی است که ما بر مبنای تجربه می توانیم بگوییم جهاد دو توانمندی دارد، یکی اینکه مجموعه ای را بدهید که روی آن کار کند و دیگر آنکه یک سیستم کلان به آن واگذار کنید که در آن کار کند. به نظر من یکی از قابلیت هایی که جهاد دارد و کمتر در کشور روی آن توجه داریم این است که جهاد می تواند سیستم های پیچیده صنعتی را از a تا z برساند. این را با اطمینان خاطر می گویم. در واقع می توان گفت در میان مجموعه های علمی که در کشور فعال هستند جهاد یکی از منحصر به فردترین آن هست که هنوز ارزش واقعی آن را پیدا نکرده ایم.
وی در ادامه با اشاره به فعالیت جهاددانشگاهی در چندین حوزه تخصصی اظهار کرد: البته بعضی موضوعات به خود جهاد برمی گردد. درخصوص عملکرد در حوزه های متعدد اگر چه یک توانمندی بسیار ویژه است ولیکن به علت عدم تمرکز روی چند حوزه اساسی باعث ایجاد یک برند برای جهاددانشگاهی نشده است. منتها امروز وقتی نگاه می کنیم می بینیم جهاد در همه حوزه های تخصصی ورود کرده است و این ورود به همه حوزه ها یک ایراد محسوب می شود. اولین کاری که جهاد باید انجام دهد این است که باید برای خود در یک یا دو یا سه حوزه برندسازی کند.
دکتر منطقی در ادامه تصریح کرد: نکته مهمتر این است که واقعا باید ما به این مجموعه اعتماد کامل داشته باشیم و مطمئن باشیم که این مجموعه می تواند مسایل پیچیده و لاینحل را حل کند. یعنی عامل دیگر مؤثر بودن جهاد شناخت عمیق توانمندی این سازمان و نیز اعتماد کامل توسط کارفرما است. متآسفانه این شناخت عمیق در سطح کشور نسبت به این نهاد وجود نداشته و همین باعث عدم استفاده کامل از این مجموعه شده است. امیدوارم با تمرکز، برندسازی که دو نکته کلیدی موفقیت جهاددانشگاهی در صحنه های اقتصادی و تکنولوژیکی کشور است بتوانیم در زمان فعلی چند مسأله کلان در سطح ملی را با کمک این مجموعه حل کنیم و جهاددانشگاهی پایدار را پایدارتر نگه داریم.
معاون آماد تحقیقات و علوم صنعتی وزارت دفاع:
جهاددانشگاهی و دانشگاه ها نقش بسیار مهمی در صحنه توسعه فناوری های دفاعی دارند
سردار فرحی در همایش “دفاع دانش بنیان” که در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با تشریح روند توسعه صنایع دفاعی کشور گفت: اوج بلوغ صنایع دفاعی ما زمانی بود که وارد بحث طراحی مستقیم و حوزه نوآوری شدیم و این یک دستاورد طلایی و افتخاری بزرگ برای کشور ما بود. ما در یک بازه زمانی سی ساله، از کاربر و مصرف کننده که قابلیت صنعتی در حداقل آن را داشت واردعرصه نوآوری شدیم.
وی در ابتدای سخنرانی خود با اشاره به این که برگزاری این همایش یک کار ارزشی است که می تواند با ارایه و بازخوانی ارزش های دوران دفاع مقدس که با زحمات زیادی به دست آمده است، آنرا تازه و زنده نگه دارد، اظهار داشت: ما در دوران قبل از انقلاب در عمده ی حوزه های صنعت دفاعی، یک مصرف کننده بودیم و در بسیاری از زمینه ها اجازه ی ورود به بسیاری از کارهای صنعتی، حتی باز کردن یک پیچ را نداشتیم و دستمان به سوی خارجی ها دراز بود؛ ولی بعد از اینکه جنگ شروع شد ما وارد بحث قطعه سازی و بعد بحث کپی سازی شدیم و بعد از ورود به بحث مهندسی معکوس، گام بسیار بلندی را در اواسط دهه دوم و دهه سوم انقلاب برداشتیم و آن ورود به بحث طراحی مستقیم بود.
معاون آماد تحقیقات و علوم صنعتی وزارت دفاع با اشاره به سیر تطوری که در 37 سال عمر انقلاب در روند توسعه دفاع کشور حاصل شده است گفت: پس از ورود به موضوع طراحی مستقیم، پیاده سازی ایده ها ی نو و خلق محصول جدید و بلا منازع و بدون وجود مشابه آن در دنیا را آغاز و به خاطر انگیزه های قوی، فشار جنگ تحمیلی و هم نیاز زیاد و وضعیت تحریم، این مرحله را هم گام به گام ولی با سرعت زیاد طی کردیم. همه عوامل دست به دست هم داده بودند تا ما بتوانیم این مسیر را خیلی سریع طی کنیم. در حالی که در بیشتر کشورهای دنیا هر گامی که از این مسیر طی می شود سالهای زیادی را صرف می کنند. اما به لطف خدا ما در بسیاری از این زمینه ها توانستیم صنایع دفاعی کشور را به نقطه ایده آلی برسانیم و امروز با افتخار می توانیم بگوییم در زمینه های زیادی در صنایع دفاعی وارد عرصه نوآوری شدیم و محصولات جدیدی که سابقه ای از آنها از قبل وجود ندارد خلق می کنیم.
سردار فرحی با اشاره به دستاوردهای با ارزش در صنایع دفاعی کشور افزود: در حوزه های موشکی، پهپادی، زمینی و دریایی و حوزه جنگ ناهمتراز، دستاوردهای بسیار عالی بدست آمده است که در واقع این دستاوردها با رویکرد برون نگری و درون زایی که دو موئلفه اقتصاد مقاومتی است بدست آمده است.
سردار فرحی ادامه داد: جنگ امروز به دلیل این ویژگی هایی که دارد نیاز به نگاه دانش بنیانی وعلمی دارد. ما به سمت و سوی دقت بالا، سبک و چابک و هوشمند کردن و استفاده چند منظوره از یک محصول حرکت کردیم و این یک رویکرد جدید و راهبردی بود. برای اینکه بتوانیم این کار را انجام دهیم هم در عرصه نرم تحول و نوآوری انجام شد و ما از دو ابزار راهبردی استفاده کردیم که بتوانیم از حداکثر توان کشور استفاده کنیم. نکته اول بحث ایجاد هسته های کوچک و شبکه ی بزرگ است که مصادیق آن در این همایش ارائه شد. اینکه ما بتوانیم با جمعیت حداقلی، خروجی حداکثری داشته باشیم، استفاده از شبکه ی همکاران در سطح کشور بود واستفاده از شبکه در حوزه های صنعتی و تحقیقاتی و دانشگاهی. این که امروز در عمده دانشگاه های طراز اول کشور بحث مهندسی و به کارگیری توانمندی های دفاعی مطرح است این یک افتخار بزرگی است. هم اکنون شما در کمتر دانشگاهی در سطح کشور می توانید وارد شوید و ببنید بحث دفاع در آنجا ورود نکرده است.
وی با بیان این که ما در کمتر عرصه ای است که بخواهیم دست به سمت خارجی ها داشته باشیم و اهمیت همکاری دانشگاه های داخلی، اظهار داشت: ما به لطف خدا توفیقات فوق العاده ای درعرصه دفاعی داشتیم و این به همت بلند و همکاری و مشارکت بسیار خوب دانشگاه ها به دست آمده و همچنین جهاددانشگاهی نقش بسیار مهمی در صحنه توسعه فناوری های دفاعی داشته است. دانشگاه ها هم در عرصه توسعه آموزش و هم در عرصه مشارکت حداکثری توانستند بسیاری از گره های دفاعی کشور را برطرف کنند و این تعامل بسیار خوب صنعت و دانشگاه یک الگوی بسیار نمونه و بارزی است برای این که ما بتوانیم در عرصه های دیگر هم از این مدل استفاده کنیم.
سردار فرحی در خاتمه سخنان خود ضمن تشکراز همکاری بسیار خوب دانشگاه ها در عرصه دفاعی اظهار امیدواری کرد این فرایند کماکان ادامه داشته باشد و این پیوند مقدس صنعت و دانشگاه در عرصه دفاع روز به روز بیشتر شود.
گفتنی است، در این همایش سردار مهدی فرحی معاون آماد تحقیقات و علوم صنعتی وزارت دفاع، دکتر منوچهر منطقی رییس مرکز ملی فضایی ایران،دکتر سعید سهراب پور قائم مقام بنیاد نخبگان دکتر عباس ملکی معاون فرهنگی دانشگاه صنعتی شریف، دکتر محمد صادق حاجی تاروردی رییس پژوهشکده توسعه تکنولوژی، مهندس حمزه عضو هیات علمی سازمان جهاددانشگاهی صنعتی شریف، دکتر حسین صامتی رییس دانشکده کامپیوتر دانشگاه صنعتی شریف، دکتر علی اصغر زارعی نماینده مجلس شورای اسلامی با ایراد سخنرانی به مرور پروژه های انجام شده در دانشگاه و جهاددانشگاهی صنعتی شریف در دوران دفاع مقدس و رشادت های علمی و عملی جوانان حماسه ساز پرداختند.
همچنین در حاشیه این همایش، نمایشگاه کتاب و عکس با موضوع «مهندسی و پشتیبانی جنگ» برگزار شد.

منبع: (اخبار پژوهش و فناوری) http://www.acecr.ac.ir

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

//]]>